Jaki olej silnikowy wybrać do danego rodzaju silnika?

Producenci olejów silnikowych zawsze zachwalają swój produkt i uznają go za najlepsze rozwiązanie do naszych aut. Jednak nie w każdym przypadku olej silnikowy nazywany nowoczesnym i innowacyjnym, sprawdzi się do silnika w naszym samochodzie. W jaki sposób wybrać odpowiedni olej i na co zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania wyboru? Przede wszystkim olej powinien być dostosowany do rodzaju silnika w pojeździe.

Silnik benzynowy

W starszych silnikach często wykorzystuje się oleje półsyntetyczne. W nowszych pojazdach najczęściej stosowany jest olej syntetyczny wysokiej jakości. Odchodzi się już od wykorzystywania olejów mineralnych. Oleje silnikowe syntetyczne charakteryzują się przede wszystkim wysoką odpornością na temperatury oraz łatwym rozprowadzaniu się, tuż po uruchomieniu silnika. Jest to dużą zaletą zwłaszcza przy silnikach turbodoładowanych. Do starszego modelu auta, mającego już paręnaście lat, dobrym rozwiązaniem będzie wybranie oleju półsyntetycznego. Dla samochodów z instalacją gazową został opracowany specjalistyczny olej silnikowy dopasowany do samochodów z LPG. Minusem jest ich wyższa cena, jednakże lepiej reagują na wysoką temperaturę. Wiele firm oferuje również oleje do jazdy sportowej oraz w ekstremalnych warunkach. Producenci uważają, iż takie oleje powodują zmniejszenie zużycia paliwa, eliminują wszelkie zanieczyszczenia i ułatwiają rozruch pojazdu.

Silnik Diesla, czyli wysokoprężny

Dużą ilość produkowanych olejów silnikowych można stosować nie tylko w silnikach benzynowych, ale i również w wysokoprężnych, szczególnie starszych modeli. Do nowoczesnych turbodiesli jednak należy stosować jedynie wysoko jakościowe oleje syntetyczne, dostosowane specjalnie do aut z turbosprężarkami. Na rynku znajdziemy między innymi oleje oferowane dla aut z silnikami Diesla posiadających turbosprężarkę, wtryskiwacze Common Rail czy pompowtryskiwacze. To jaki olej nadaje się najbardziej, do danego silnika Diesla zależy także od stopnia rozbudowania układu oczyszczania spalin. Oleje typu Low Saps (niskopopiołowe) świetnie sprawdzą się w pojazdach, w których zamontowano filtry cząsteczek stałych. Dzięki nim filtr nie zapcha się w szybkim czasie.

Olej do silnika z dużym przebiegiem

Jeśli silnik w pojeździe jest już bardzo zużyty i posiada spory przebieg, najlepiej stosować w nim cały czas tego samego typu olej, czyli półsyntetyczny bądź syntetyczny. Dobrze natomiast jeśli będzie miał on zwiększoną lepkość, dzięki czemu jego zużycie będzie ograniczone, komory spalania zostaną uszczelnione. Pomoże to również zmniejszyć poziom hałasu jednostki napędowej.

Co oznacza pierwsza liczba spośród kombinacji cyfr na oleju silnikowym?

Na każdym opakowaniu oleju silnikowego, producent umieścił klasę lepkości. Składa się ona z kombinacji cyfr na przykład 5W/30. Pierwsza liczba informuje o przydatności oleju w niskich temperaturach. Jeśli wartość ta jest niska, silnik świetnie radzi sobie w niskich temperaturach. Symbol 0W informuje o tym, iż dzięki temu olejowi silnikowemu, silnik można uruchomić przy temperaturze -35 stopni. Kolejne klasy silnika zmniejszają się o 5 stopni.

Źródło: https://autoczescizielonki.pl/pages/oleje,30-123.aspx

Be the first to comment on "Jaki olej silnikowy wybrać do danego rodzaju silnika?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*