W sklepach znajdziemy trzy główne rodzaje olejów silnikowych: syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Główna różnica, jaka pomiędzy nimi występuje to baza olejowa. Jest to podstawowy składnik, z którego składają się te produkty.
Rodzaje olejów: syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne
Jeśli chodzi o bazę olejową, to oleje syntetyczne produkowane są z różnych związków chemicznych. Mineralne natomiast pozyskuje się w wyniku rafinacji naftowej. Z kolei oleje półsyntetyczne są połączeniem poprzednich dwóch rodzajów. Oleje syntetyczne uważa się za najlepsze. Cechują się one niską lepkością oraz równomiernym smarowaniem niezależnie od temperatury. Wybierając syntetyki, warto zwrócić uwagę na dodatki, które pomagają utrzymać czystość silnika, a także pełnią wiele innych ważnych zadań.
Oleje mineralne wykazują natomiast wyższą lepkość, w ich składzie znajdziemy siarkę, węglowodory i inne substancje, których nie da się wyeliminować podczas rafinacji. Uważa się je za najgorsze pod względem jakości. Najczęściej wykorzystywane są w samochodach z bardzo dużym przebiegiem.
Ostania opcja to oleje półsyntetyczne, które są rozwiązaniem pośrednim. O ile syntetyki najlepiej stosować w autach nowych, z niskim przebiegiem, tak półsyntetyki sprawdzą się już w samochodach ze średnim stażem.
Olej syntetyczny wysokiej jakości dla silników o dużej mocy
Jeśli poszukujesz oleju, który sprawdzi się w przypadku silników o dużej mocy, postaw na olej 5W40 syntetyk. To produkt, którego formuła opiera się na syntetycznych olejach bazowych oraz dodatkach, które podnoszą skuteczność tego rozwiązania. Olej 5W40 syntetyk redukuje emisję spalin oraz zużycie paliwa. Zapewnia za to doskonałe smarowanie, wydobywając z silnika maksymalną moc. Ponadto produkt ten doskonale czyści, a także uszczelnia jednostkę napędową. To olej silnikowy, na który warto postawić!
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Najlepsze Oleje – najlepszeoleje.pl/
Fot. Shutterstock