Garaż

Jak zacząć pracę jako kierowca zawodowy?

• Zakładki: 276


Praca kierowcy zawodowego kusi zarobkami. Na rynku brakuje kierowców ciężarówek, dlatego ze znalezieniem ciekawej oferty pracy nie powinno być problemu. Ale od czego zacząć? Jeśli masz odpowiednie predyspozycje i dobre zdrowie, musisz zdobyć jeszcze kwalifikacje. Przeczytaj i dowiedz się, jakie kursy będą Ci potrzebne.

Zrób prawo jazdy kat. C i B

Kurs na prawo jazdy kat. B to podstawa, ale sam w sobie nie wystarczy. Konieczne będzie też zdobycie kwalifikacji na wyższe kategorie: C, C+E, D albo D+E. Do egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy kat. B możesz podejść, gdy skończysz 18 lat. Po zaliczeniu tego etapu możesz starać się o kolejne kwalifikacje. Bazą będzie kurs na prawo jazdy kat. C, który obejmuje 20 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin praktycznej jazdy.

Zdobądź dodatkowe kwalifikacje

Jeśli chcesz otworzyć sobie drzwi do kolejnych ścieżek kariery jako kierowca zawodowy, zapisz się też na kurs z jednej z kilku kategorii:

  • Kategoria C+E – daje uprawienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych z naczepami i przyczepami (musisz mieć ukończone 21 lat).
  • Kategoria D – uprawnia do prowadzenia autobusów (musisz mieć ukończone 24 lata).
  • Kategoria D+E – pozwala na prowadzenie autobusów z przyczepą (musisz mieć ukończone 24 lata).

Uzyskaj kwalifikację zawodową

Musisz też zdać egzamin na kwalifikację wstępną pełną (jeśli masz 18 lub 21 lat i podchodzisz do egzaminu na prawo jazdy kat. C, C+E albo D) lub kwalifikację wstępną przyspieszoną (jeżeli jesteś już w wieku uprawniającym do pozyskania prawa jazdy wyższych kategorii).

Zrób badania i wyrób kartę kierowcy

Przed rozpoczęciem pracy w zawodzie musisz też zrobić badania dla kierowców zawodowych i wyrobić kartę kierowcy poprzez wniosek w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Artykuł powstał przy współpracy ze Szkołą Jazdy Grzegorz Drzewiecki.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
269 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *