Garaż

Jaka barwa światła do warsztatu?

• Zakładki: 300


Każdy mechanik, lakiernik samochodowy czy specjalista auto detailingu wie, jak ważne w pracy jest światło. Angażujące, precyzyjne zadania wymagają odpowiednich lamp. Na jakość światła w warsztacie wpływa między innymi temperatura barwowa. Barwa światła ma bezpośredni wpływ na warunki pracy mechanika i na wierne oddanie rzeczywistych kolorów. Ma to szczególne znaczenie w trakcie wykonywania zabiegów auto detailingu czy lakierowania.

Światło do warsztatu detailingowego ma szczególne znaczenie, jako że auto detailing wymaga ogromnego skupienia wzroku. Barwa światła ma więc bezpośrednie przełożenie na komfort pracy, która często trwa przecież więcej niż 8-10 godzin dziennie. Jaka barwa światła będzie najlepsza do warsztatu?

Co to jest barwa światła?

Barwa światła (temperatura barwowa) ma ogromny wpływ na jakość i komfort pracy w warsztacie. Czym właściwie jest barwa światła? To obiektywna miara odcienia kolorystycznego promieni, które widzimy, temperatura barwowa wyrażana w Kelwinach (K). Im wyższa wartość, tym chłodniejsze światło. Analogicznie w przypadku niższej wartości światło jest cieplejsze. 

  • 2900 K – światło bardzo ciepłe
  • 3000-4000 K – światło ciepłe
  • 4000-4500 K – światło neutralne
  • 4500-5500 K – światło chłodne
  • 5500 K i więcej – światło bardzo zimne

Dlaczego barwa światła ma tak duże znaczenie w warsztacie?

Komfort pracy a odwzorowanie kolorów w danym świetle często nie idą ze sobą w parze. Chłodna temperatura światła w pomieszczeniu sprzyja skupieniu, a neutralna dobrze oddaje rzeczywiste kolory obiektów. Z kolei ciepła barwa światła jest najbardziej przyjemna dla człowieka. Jakie to ma znaczenie w warsztatach, takich jak warsztaty autodetailingowe? W zależności od barwy światła można lepiej zobaczyć na aucie różne rzeczy. W chłodnych, białych kolorach światła lepiej widać rysy na karoserii samochodu. Z kolei pod lampami ze światłem w cieplejszej barwie lepiej można zbadać wykończenie lakieru, kiedy docieramy powłokę – czy nie ma smug i zabrudzeń. 

Jaką temperaturę światła wybrać do warsztatu?

W warsztacie najlepiej zamontować lampy ze światłem w jednej barwie. Najbezpieczniejszym wyjściem będzie barwa neutralna. Można łączyć światło neutralne z ciepłym lub zimnym, ale lepiej nie zestawiać ciepłego z zimnym. W przypadku mniejszych lamp (czołówek, listew LED, lampek ręcznych) najwygodniej wybrać modele z regulacją barwy światła.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Custom Factory.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
551 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *