Garaż

Czym jest domowa stacja ładowania? I czy może ją zastąpić standardowe gniazdko elektryczne?

• Zakładki: 406


Posiadacze samochodów elektrycznych wiedzą, że naładowanie baterii nie jest już tak problematyczne, jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Infrastruktura pozwalająca na doładowanie pojazdu w trasie jest coraz bardziej rozbudowana. A jak zadbać o właściwie naładowanie w domu?

Standardowe gniazdko elektryczne

Mimo że coraz więcej samochodów elektrycznych posiada możliwość ładowania baterii przy pomocy klasycznego gniazdka, to rozwiązanie nie wydaje się być szczególnie korzystne. Należy mieć świadomość, że samochód i jego baterie to dość duże obciążenie, dlatego też ładowanie pojazdu stwarza pewne zagrożenie, w tym pożarowe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór domowej stacji ładowania, czyli rozwiązania, które przygotowane zostały w odpowiedzi na szczególne potrzeby samochodów.

Domowa stacja ładowania

Obecnie technologia poszła na tyle do przodu, że auta elektryczne wystarczy ładować co 2-3 dni, przy standardowym użytkowaniu. To dobry wynik, a specjalna stacja ładowania pomoże w pełni cieszyć się ekologicznymi rozwiązaniami.

Wybór stacji do ładowania samochodów elektrycznych w domu niesie ze sobą wiele korzyści. Największą z nich jest możliwość sprawnego, bezpiecznego i wygodnego ładowania, bez konieczności jeżdżenia do specjalnych miejsc, w których można by było naładować pojazd. Własna stacja ładowania zainstalowana np. w garażu to również duża oszczędność czasu, ale też pieniędzy. Samochody elektryczne warto ładować korzystając z taryfy nocnej. Poza komfortem jest to też bardzo bezpieczne rozwiązanie, ze względu na wyjątkową konstrukcję. Dużym ułatwieniem jest też możliwość sterowania ładowaniem i kontrola poziomu naładowania dzięki specjalnej aplikacji, zainstalowanej bezpośrednio na Twoim smartfonie. Dzięki temu obsługa urządzenia nie jest skomplikowana, każdy może sobie bez problemu poradzić.

Nie bez znaczenia jest też jakość wykonania. Producenci dbają, aby dostarczane do domów jednorodzinnych stacje ładowania były rozwiązaniami dobrej jakości, wytrzymałym i niezawodnym. Aby można cieszyć się pełną funkcjonalnością samochodu elektrycznego zarówno na co dzień, jak i w trasie.

Dla wielu użytkowników ogromnym atutem będzie też wygląd, bo stacje ładowania jest dość kompaktowym rozwiązaniem. W ofercie producentów dostępne są stacje z kablem lub gniazdem ładowania.

Ładuj tak, jak Ci wygodnie

Stacje ładowania coraz częściej wpisują się w krajobraz miejski. Chcąc zmienić nastawienie społeczeństwa do pojazdów elektrycznych trzeba tworzyć infrastrukturę, pokazująca sceptykom, że ładowanie samochodów nie jest trudnością. Dotyczy to zarówno domowych stacji, jak i miejsc w przestrzeni publicznej. Stacje przy galeriach handlowych, parkingach, w miejscach pracy, ale też bezpieczeństwo i możliwość naładowania baterii gdziekolwiek się wybierzesz. To czynniki, które mogą w dużym stopniu przyczynić się do rozpowszechniania pojazdów elektrycznych w społeczeństwie.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
362 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *