Auto detailing

Lakiery samochodowe – to musisz wiedzieć!

• Zakładki: 113


Bez względu na to, czy chcemy zacząć swoją przygodę z lakierowaniem, czy pragniemy zdobyć dodatkową wiedzę, powinniśmy znać kilka faktów na temat lakierów samochodowych. Podstawowym faktem jest to, że istnieje kilka ich rodzajów. Różnią się nie tylko wyglądem, ale także składem czy odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Jakie rodzaje możemy wyróżnić?

Podział ze względu na połysk

Najczęściej stosowanym podziałem lakierów samochodowych jest ten dotyczący ich wyglądu. Pod tym względem wyróżniamy lakiery niemetaliczne, które obecnie są zarezerwowane dla samochodów w wersjach podstawowych. Cechuje je duża twardość. Kolejnym typem są lakiery samochodowe matowe popularne wśród aut sportowych, jednak najmniej odporne. Lakiery metaliczne są najbardziej połyskliwe ze względu na dodatek aluminium. Ostatnim rodzajem są lakiery perłowe, które dają efekt różnobarwnych drobin wtopionych w lakier.

Podział ze względu na skład

Przez długi czas na rynku mogliśmy dostać przede wszystkim lakiery akrylowe oraz bazowe. Kiedy zaostrzono przepisy dotyczące ochrony środowiska, znacznie popularniejsze stały się lakiery wodne, które możemy uznać za bardziej proekologiczne. Lakiery akrylowe nakładane są jednowarstwowo i utwardza się je chemicznie. Lakier bazowy nakładany jest w połączeniu z warstwą lakieru bezbarwnego, który wymaga użycia rozcieńczalnika. Lakier wodny inaczej zwany wodorozcieńczalnym ma najdłuższy czas schnięcia. Jego trwałość jest jednak porównywalna do trwałości klasycznej powłoki bazowej. Lakier akrylowy wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia powierzchni pozbawionych błysku. Lakier bazowy oraz wodny może być zarówno matowy, jak i metalizowany.

Usługi lakiernicze

Jeśli potrzebujemy niewielkiej korekty lakierniczej, możemy zrobić to samodzielnie. Na zamontowanej w samochodzie tabliczce znamionowej znajdziemy informacje na temat tego, jakie lakieru powinniśmy użyć. Jednak jeśli w grę wchodzą większe zmiany na przykład malowanie całych elementów pojazdu, powinniśmy wybrać się do profesjonalisty. Z pewnością nie sprawi nam problemu znalezienie zaufanego zakładu lakierniczego w naszym mieście. W razie potrzeby możemy liczyć nie tylko na radę, ale i profesjonalne wykonanie usługi.

Jeśli chcemy spróbować swoich sił w lakierowaniu samochodu, to musimy mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat różnych rodzajów lakierów samochodowych. Przy bardziej skomplikowanych ubytkach powinniśmy rozważyć skorzystanie z usług lakiernika.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem customfactory.eu.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
273 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *