Mechanika

Check Engine – co oznacza ta kontrolka?

• Zakładki: 280


W standardowym zestawie wskaźników samochodowych znajduje się kilka lampek, jednakże jest jedna, która się wyróżnia – check engine. Lampla ta nie jest podświetlana na czerwono, lecz żółto, jednakże mimo to, nie można jej ignorować  i należy udać się do mechanika, by sprawdził z czego wynika fakt, że lampka zostaje podświetlona. Dzięki temu możesz uniknąć poważnej usterki. Poniżej przedstawiamy powodu, dla których lampka check engine może się zapalać.

Awaria katalizatora

Katalizator odgrywa bardzo ważną rolę w układzie wydechowym samochodu, ponieważ dokonuje on zamiany tlenku węgla z silnika na dwutlenek węgla poprzez układ wydechowy. Nie jest to skomplikowana technicznie część, jednakże jest kosztowna, dlatego warto dbać o jej odpowiednią konserwację. Pomaga w tym regularna wymiana oleju.

Awaria czujnika przepływu powietrza

Czujnik przepływu powietrza śledzi ile powietrza dostaje się do silnika, a także informuje komputer samochodu ile należy dostarczyć. Jeśli zacznie działać nieprawidłowo, może to prowadzić do wzrostu emisji, a nawet zgaśnięcia pojazdu. Jedną z głównych tego przyczyn jest filtr powietrza. Jeśli nie został on prawidłowo zainstalowany lub nigdy nie został wymieniony, blokady w filtrze zakłócają przepływ powietrza, powodując w ten sposób awarię czujnika. Taki czujnik przepływu powietrza jest drogi, dlatego warto uniknąć jego wymiany, co można zrobić poprzez regularną wymianę filtra powietrza.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
434 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *