Mechanika

Najazdy samochodowe – czy warto zdecydować się na ich zakup? Poznaj opinię ekspertów z firmy XL-NARZEDZIA.PL

• Zakładki: 224


Jeśli masz odpowiednie umiejętności i narzędzia, by móc samodzielnie zająć się naprawą swojego samochodu, potrzebujesz już tylko rampy, która umożliwi ci bezpieczne wchodzenie pod pojazd i np. sprawdzenie jego zawieszenia. Najazdy samochodowe stanowią alternatywę dla kanału, lewarów oraz podnośników ręcznych i automatycznych, które są używane w warsztatach samochodowych. 

Najazdy samochodowe to przenośne konstrukcje, które zapewniają wysoką mobilność, pozwalając na pracę zarówno w garażu, jak i na podjeździe. Dzięki nim możesz usytuować pojazd w pozycji pochylonej – do przodu lub tyłu – zapewniając sobie swobody dostęp do podwozia.  W odróżnieniu od lewarów korzystanie z nich nie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia pojazdu. Atrakcyjna cena stanowi dodatkową zachętę do zakupu. Na dodatek samo ich użytkowanie jest bardzo proste. 

Najazdy samochodowe – do czego można je wykorzystać?

Najazdy samochodowe są rodzajem uniwersalnej rampy, która sprawdza się zarówno w warsztatach samochodowych, umożliwiając szybkie dostanie się do podwozia, bez czekania aż zwolni się kanał, jak i na podjazdach mechaników amatorów. W przypadku drobnych napraw typu wymiana oleju i filtrów jest to nieocenione wsparcie. Z pomocą najazdów samochodowych poradzisz sobie z zabezpieczeniem antykorozyjnym podwozia, narażonego na działanie wody spod kół i rozpuszczonych w niej związków chemicznych, a także uszkodzenia mechaniczne w kontakcie z ciałami obcymi. Tego typu konstrukcje często używane są w salonach dealerskich i komisach samochodowych. Umożliwiają lepszą ekspozycję auta, zaprezentowanie go potencjalnemu klientowi w pełnej krasie. 

Czy najazdy samochodowe mogą się zawalić?

Właściwe używanie rampy wykonanej z dobrych materiałów jest gwarancją jej całkowitego bezpieczeństwa. Jeśli kupisz tanie, źle zespawane najazdy samochodowe, mogą zacząć wyginać się i o wówczas o wypadek nietrudno. Aby zapobiec niekontrolowanemu przemieszczaniu się rampy, musisz ustawić ją na płaskiej powierzchni, dbając o to, aby nie była grząska, mokra i śliska. Niektórzy właściciele wykorzystują maty antypoślizgowe do dodatkowego zabezpieczenia powierzchni. By wspierać działania hamulców postojowych, warto postawić klocki do kół na przeciwległym końcu. W ten sposób zyskasz pewność, że samochód nie zsunie się z najazdu. W pełni bezpieczny najazd samochodowy to najazd wykonany z odpowiednich materiałów, np. stali lub betonu, które bez problemu poradzą sobie z wagą samochodu. Nośność wagowa i obciążenie znamionowe – to właśnie te dwa parametry wpływają na bezpieczeństwo użytkowania. Ważną kwestią jest również rozstaw kół auta oraz długość pojazdu. Na bezpieczeństwo najazdów wpływa także ich konserwacja. Jej częstotliwość podyktowana jest rodzajem materiału, z które najazdy wykonano.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
315 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *