Modyfikacja programu sterującego silnikiem jest zabiegiem cechującym się znacznym stopniem zaawansowania. Mapowanie jednostki napędu powinno odbywać się pod nadzorem specjalistów zatrudnionych. Tylko w ten sposób profesjonalny tuning samochodów spełni swoje zadanie, podnosząc osiągi silnika przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacyjnych.
- Do czego służą pomiary momentu obrotowego i mocy silnika?
- Chip tuning diesla – czy warto?
- Ile wynosi przyrost mocy silnika diesla po mapowaniu?
- Czy warto czekać z wykonaniem tuningu diesla?
Metody pomiaru momentu obrotowego i mocy silnika
Pomiar mocy i momentu obrotowego ma ogromne znaczenie dla poprawnego ustalenie rezerw mocy drzemiących w silniku. Warto przypomnieć, iż producenci samochodów nader często „ukrywają” część mocy w celu wykorzystania jej w modelach silniejszych bądź poddawanych modernizacjom.
Profesjonalny tuning samochodów jest w stanie ujawnić tego typu zabiegi poprzez zastosowanie nowoczesnych hamowni podwoziowych. Kolejnym etapem jest mapowanie silnika, czyli elektroniczne zwiększenie jego mocy.
Mapowanie silników diesla
Mapowanie silników czy też Chip tuning daje doskonałe efekty w przypadku zastosowania tej metody do jednostek napędu z turbodoładowaniem.
Oczywiście nie ma przeciwwskazań stosowania tego zabiegu na silnikach zasilanych benzyną, jednak to właśnie w turbosprężarkach drzemie największy potencjał możliwy do odzyskania.
Przyrost mocy po mapowaniu w silnikach diesla (przy obecności turbo) może mieścić się w przedziale nawet 20-30%.
Dodatkowo profesjonalny tuning obejmie też inne istotne podzespoły:
-EGR;
-DPF;
-Klapy wirowe;
-Przepustnice.
Mapowanie silnika trwa zwykle jeden dzień roboczy, podczas kiedy efekty będą odczuwalne przez lata. To najlepszy argument, by sięgnąć po telefon z zamiarem skontaktowania się w profesjonalnym zakładem mechanicznym.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Diesel-Tuning.pl
Fot. Shutterstock