Bezpieczeństwo

Auto zastępcze na czas naprawy z OC i AC – o czym należy pamiętać?

• Zakładki: 265


Kolizja lub wypadek drogowy to sytuacje pełne stresu dla poszkodowanych, jak i sprawców. Jednym z kłopotliwych ich następstw jest brak samochodu, które – o ile jest to w ogóle możliwe – musi zostać naprawione. Uszkodzenia blacharskie, które obok mechanicznych powstają wskutek zderzenia, naprawiane są co najmniej przez tydzień, dlatego uczestnicy takiego zdarzenia drogowego muszą mierzyć się z brakiem pojazdu nie krócej niż kilkanaście dni. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, że mogą korzystać z samochodu zastępczego na określonych w OWU zasadach. Kiedy i komu przysługuje auto zastępcze na czas naprawy z OC i AC?

Auto zastępcze na czas naprawy z OC sprawcy wypadku

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym – każdy właściciel pojazdu jest zobligowany pod rygorem wysokiej kary finansowej do wykupienia takiej polisy. Chroni ona sprawców kolizji lub wypadków, którzy co do zasady nie muszą pokrywać szkód u osoby poszkodowanej z własnej kieszeni – koszty naprawy pokrywa ubezpieczyciel sprawy. Wyjątkami są sytuacji, gdy sprawca spowodował wypadek pod wpływem substancji niedozwolonych lub gdy uciekł z miejsca zdarzenia.

Poszkodowany kierowca może więc liczyć na gotówkową bądź bezgotówkową naprawę szkód. W tym czasie może wypożyczyć auto zastępcze na czas naprawy na koszt ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Samochód ten musi być tej samej lub niższej klasy niż pojazd, który uległ uszkodzeniom, nie może być też wypożyczony na czas dłuższy, niż wymaga tego naprawa oraz oczekiwanie na swoją kolej u mechanika. Ubezpieczyciel może także odmówić pokrycia kosztów samochodu zastępczego, gdy poszkodowany dysponuje innym samochodem, o ile nie jest on używany przez innego domownika.

Czy sprawca wypadku może wypożyczyć auto zastępcze na czas naprawy z AC?

Sprawca kolizji bądź wypadku może liczyć na auto zastępcze na koszt ubezpieczyciela tylko w ramach AC lub Assistance. W obu przypadkach należy wczytać się w OWU – warunki, jakie trzeba spełnić, by ubezpieczyciel pokrył koszt wypożyczenia samochodu zastępczego. TU często zastrzegają sobie próg kwotowy, do jakiego pokryją taką usługę. Nie zawsze też będziemy mogli z niej skorzystać, jeśli ubezpieczyciel zobowiązany jest do finansowego pokrycia szkody – do wypłaty odszkodowania za kradzież samochodu lub wypłaty odszkodowania za jego zniszczenie. Możemy spotkać się również z sytuacją, że pojazd zastępczy nie będzie nam przysługiwał, gdy uszkodzeniu ulegną wyłącznie szyby.

Pamiętać także należy o szybkim zgłoszeniu szkody – gdy chcemy wypożyczyć auto zastępcze z AC, mamy najczęściej 24 lub 48 godzin od chwili zdarzenia. Również o tym terminie dowiemy się z OWU, dołączonego do polisy AC. Przed podpisaniem takiego dokumentu należy zapoznać się z warunkami umowy, upewniając się, jakie świadczenia będą nam przysługiwać w określonych sytuacjach – np. kiedy będziemy mogli wypożyczyć auto zastępcze na czas naprawy z polisy AC.

Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Odszkodowawczą Automobile Expert.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
63 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *