Bezpieczeństwo

Kiedy należy wykonać badania kierowców?

• Zakładki: 102


Badania kierowców obejmują weryfikację psychologiczną i fizyczną. Czy jednak każdy kierowca powinien je przejść? A może istnieją szczególne grupy, wobec których podstawowe badania nie wystarczą? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie zasady obowiązują Ciebie!

Badania kierowców prywatnych

Badań dla kierowców nie uniknie żaden kursant kategorii B, nawet prywatny, robiący prawo jazdy dla wygody i na swój użytek. Badania te jednak będą podstawowe. Mają na celu zweryfikowanie ogólnych przeciwwskazań do rozpoczęcia praktyki na kursie jazdy, a w dalszej kolejności przystąpienia do egzaminu i otrzymania prawa jazdy. Badaniu poddaje się wzrok, słuch i równowagę kursanta. Inne potencjalne przeciwwskazania weryfikuje się za pomocą ankiety.

Uwaga! Prywatny kierowca może zostać skierowany na rozszerzone badania np. przez policję. Dzieje się tak po spowodowaniu wypadku samochodowego, zatrzymaniu pod wpływem środków psychoaktywnych, przekroczeniu dozwolonej liczby punktów karnych.

Badania kierowców zawodowych

Inaczej wyglądają zawodowe badania kierowców. Zabrze to miasto, w którym przystąpisz do rozszerzonych badań, jeśli zamierzasz pracować jako taksówkarz bądź inny przewoźnik, kierowca pojazdu dostawczego lub uprzywilejowanego, kierowca samochodu służbowego bądź też dowolny inny zawodowy kierowca – kategoria prawa jazdy nie ma znaczenia. W tym przypadku do wymienionych już badań okulistycznych, laryngologicznych i neurologicznych dochodzą psychologiczne, ogólne i specjalistyczne, np. EKG.

Zawodowi kierowcy muszą wykonywać badania przed podjęciem pracy i w jej trakcie. Osoby przed sześćdziesiątym rokiem życia raz na pięć lat, starsi zaś raz na trzydzieści miesięcy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Autosugestia.com.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
503 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *